HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Gigawat Energia

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

„Z prądem” - najlepsza herbata po góralsku

Nie warto być tanim...

  Akcyza z prądem nikomu nie smakuje, bo „z prądem” najlepsza jest jedynie herbatka po góralsku. Cieszy się tylko poborca podatków, bo energetyka jest łupem lekkim i łatwym do ustrzelenia. Znacznie łatwiejszym niż upilnowanie granicy czy skuteczne ograniczenie korupcji.
Akcyza na energię elektryczną stała się faktem. To tylko dwa grosze na kilowacie – chciałoby się powiedzieć. Ale to około 18-20 proc. cen hurtowych obowiązujących na europejskim rynku energii. Nie ma wątpliwości, że w wyniku nałożenia akcyzy, energia w Polsce podrożeje. Pytanie tylko o ile? Konsumenci gazu płynnego – mimo wcześniejszych obaw - praktycznie nie zauważyli wprowadzenia nań akcyzy. Ale gaz płynny nie jest medium sieciowym. Jego rynek zbudowany w ciągu ostatnich dziesięciu lat od podstaw jest autentycznie wolny. Tego nie można powiedzieć o energii elektrycznej spętanej na dodatek kontraktami długoterminowymi, które są zastawem wszystkich wielomilionowych kredytów na modernizację i rehabilitację energetyki.

R E K L A M A


Już 18 kwietnia agencja ratingowa Fitch, monitorująca stopień bezpieczeństwa euroobligacji, wyemitowanych przez Turów, umieściła je na liście obserwacyjnej ze wskazaniem... negatywnym. Zabezpieczenie spłaty obligacji stanowi właśnie kontrakt długoterminowy z PSE na dostawę energii. Cena kontraktowa nie uległa na razie zmianie, a od 26 marca elektrownia musi od każdej sprzedanej megawatogodziny odprowadzać 20 złotowy podatek. Zwiększa to koszty ponoszone przez elektrownię i pogarsza parametry finansowe produkcji. W Turowie liczą, że w ciągu miesiąca uda się wynegocjować zmianę ceny.

Energetycy twierdzą, że nie są w stanie obniżyć kosztów tak aby we własnym zakresie pokryć nowy podatek. Już teraz obniżono o 20 mln zł nakłady na remonty. W bilansie elektrowni nowy podatek to mniej więcej tyle, ile wynosi... fundusz płac.

 

URE widzi rezerwy

 

Urząd Regulacji Energetyki nie kryje, że spółki wytwórcze mają na czym zaoszczędzić. Same jeszcze niedawno obnosiły się ze znamionami luksusu dość ostentacyjnie. Luksusowe siedziby, luksusowe samochody, „Red Bull” w miejsce wody mineralnej... – znamy to nie tylko z raportów NIK.

Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, uważa - z pewnością nie bez racji - że spółki energetyczne, a zwłaszcza wytwórcze, mają jeszcze spore rezerwy. Jak szacuje to URE, ubiegłoroczny zysk brutto sektora wyniósł 847,9 mln zł. Był więc o 291 mln zł wyższy niż w 2000 r. przy jednoczesnym spadku zapotrzebowanie na energię o 1,8 proc. Dlatego od decyzji URE będzie zależało, w jaki sposób akcyza rozłoży się między uczestników rynku energetycznego i w jakim stopniu obciąży finalnych odbiorców prądu. Jeszcze przed wejściem nowego podatku, prezes URE Leszek Juchniewicz publicznie szacował, że podwyżka cen dla odbiorców końcowych nie powinna przekroczyć 9 maksymalnie 11 proc.

Spółki dystrybucyjne już teraz odczuwają naciski na zmianę cen obciążonych akcyzą producentów. Czekają z renegocjacją umów na decyzję URE, który zaakceptuje ich nowe taryfy. Przykładowa spółka dystrybucyjna ma roczne przychody na poziomie 700 mln złotych i rentowność 0,5 proc. Zostawienie choćby części nowego podatku w spółce oznaczać będzie... brak zdolności generowania zysku.

 

R E K L A M A


Stracą najlepsi

 

 

W Rybniku akcyza to dodatkowe koszty rzędu 150 mln zł. Jeśli dołożymy do tego 5-procentowy wzrost cen węgla... to rok zakończymy stratą – straszą w Rybniku. Elektrownia Rybnik jest jedną z nielicznych w polskim systemie, która nie ma kontraktów długoterminowych, a jednocześnie najtaniej produkuje energię elektryczną z węgla kamiennego. Wprowadzenie akcyzy postawiło ją w trudnej sytuacji - nowy podatek ma - w przypadku taniego wytwórcy - relatywnie największy udział w kosztach. A jednocześnie brak kontraktów ogranicza możliwość pokrycia akcyzy poprzez wyższe ceny.

- Nałożenie akcyzy na wytwórców energii nie tylko nie spowoduje poszerzenia się obszaru wolnego rynku, lecz przeciwnie, zakres tego rynku jeszcze bardziej ograniczy - ostrzegają eksperci.

Oszczędności można szukać w cenie węgla, taryfach przewozowych czy racjonalizacji kosztów przesyłu, ale ani górnictwo, ani kolej nie należą dzisiaj do potentatów finansowych. Także PSE sygnalizuje stratę za ubiegły rok.

Akcyza nałożona jest na energię elektryczną przeniesie się na odbiorców finalnych, a to z kolei podniesie koszty wytwarzania w przemyśle i obniży i tak już niewielką zdolność konkurowania z podmiotami zagranicznymi.

 

Wredny podatek

 

 

Akcyza jest najwredniejszym z podatków, bo jej na ogół nie widać. A na dodatek wyzwala jeszcze kaskadę podatków od... podatków. Jeśli ma uratować system finansów państwa przed rozpadem to - nie ma wyjścia – trzeba i warto ją wprowadzić. Jeśli jednak wyciągnięte tym sposobem spod serca pieniądze trafią w błoto lub do prywatnej kieszeni to biada nam wszystkim. Sytuacja byłaby znacznie prostsza gdyby rynek energii był przynajmniej w połowie zliberalizowany – wtedy wzorem choćby gazu płynnego decydowałaby siła ekonomii. Dzisiaj, o tym jak rozłożą się jej koszty pomiędzy poszczególnych uczestników rynku energii zadecyduje przede wszystkim siła krzyku i argumenty pozamerytoryczne.

Jacek Balcewicz

P.S. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenia wykonawcze do ustawy o podatku VAT i podatku akcyzowym, określającym m.in. grupy podatników zwolnionych z podatku akcyzowego.

Z podatku akcyzowego zwolniono wytwórców sprzedających energię elektryczną pochodzącą ze źródeł niekonwencjonalnych oraz odnawialnych. Według rozporządzenia, są to źródła „wykorzystujące w procesie przetwarzania spalanie organicznych paliw kopalnych” oraz źródła „wykorzystujące w procesie przetwarzania nie zakumulowaną energię rzek, wiatru, biomasy oraz energię promieniowania słonecznego”. Z podatku zwolniono również sprzedaż energii pochodzącej z elektrowni szczytowo-pompowych, wytwarzanej z energii wody, która została przepompowana z wykorzystaniem energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach cieplnych objętych podatkiem akcyzowym.
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 1+3=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.