HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Wykorzystanie metody foresight’u technologicznego do przewidywania przyszłości energetycznej Europy - Projekt EurEnDel

 

 Tło projektu

 

 

Liberalizacja sektora energetycznego w UE, rosnące znaczenie badań naukowych prowadzonych na skalę międzynarodową, jak również szybki postęp techniczny wymagają większej integracji i spójności strategii innowacyjnych w odniesieniu do kluczowych technologii wytwarzania energii.

 

R E K L A M A


 

W ramach 5 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego UE (5 PR) przeprowadzono po raz pierwszy na skalę europejską badanie wykorzystujące  foresight technologiczny do przewidywania przyszłości sektora energetycznego. W projekcie oszacowane zostały długoterminowe tendencje rozwoju nowych i wchodzących na rynek technologii energetycznych, ich potencjał oraz spodziewane społeczne skutki ich wdrożenia w perspektywie 30-u lat.

Foresight - proces osiągania konsensusu w ramach zainteresowanej grupy społecznej lub zawodowej, dotyczący mogących pojawić się w przyszłości szans i zagrożeń w danej dziedzinie. Wyniki foresight’u mogą być istotnym elementem procesu decyzyjnego dotyczącego działań średnio- i długoterminowych. Najczęściej spotykanym rodzajem foresight’u jest foresight technologiczny dotyczący procesu rozwoju technologii.

Metoda delficka – metoda badań polegająca na zbieraniu informacji na dany temat w ramach wybranej grupy społecznej lub zawodowej. Badania te są najczęściej przeprowadzane za pomocą ankiet przesyłanych drogą pocztową lub elektroniczną, ale możliwe są również badania o charakterze bardziej interaktywnym z wykorzystaniem np. komputerowych list dyskusyjnych. Bardzo często spotykanym elementem metody delfickiej jest przeprowadzanie badania z wykorzystaniem tych samych pytań w kilku turach, po uprzednim poinformowaniu uczestników o wynikach badania z poprzednich tur.
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 6+2=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2020 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.