HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Gigawat Energia - strona 6

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A
strona 6
Nie tylko ogniwa fotowoltaiczne
(06.09.2012)
Zielona (żółta ?) energia z cieplnych elektrowni słonecznych

Magazynowanie energii elektrycznej
(06.09.2012)
Akumulacja energii słonecznej na naszej planecie dokonuje się w ramach fotosyntezy, przebiegającej w liściach, z udziałem znajdującego się w nich chlorofilu, a obejmującej przemianę wody i CO2 z powietrza - do tlenu oraz biomasy. W niej główny udział ma celuloza oraz lignina.

Wsparcie dla OZE cz.3 analiza
(06.09.2012)
Ocena systemu zielonych certyfikatów

Wsparcie dla OZE cz.2 analiza
(06.09.2012)
Wytwórca, któremu sprzedawca z urzędu odmówi zawarcia umowy, może zawiadomić Prezesa URE o naruszeniu przez sprzedawcę z urzędu obowiązku „must take”. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązku, Prezes URE nakłada karę pieniężną. Ponadto, jeżeli wytwórca poniósł i potrafi wykazać szkodę pozostającą w normalnym związku przyczynowo – skutkowym z niewykonaniem obowiązku „must take”, może żądać od sprzedawcy z urzędu odszkodowania na zasadach ogólnych art. 415 i następnych k.c.

Wsparcie dla OZE cz.1 analiza
(06.09.2012)
Systemy wsparcia OZE składają się zwykle z szeregu elementów. Są to m.in. instrumenty cenowe, dotacje i subwencje, preferencje kredytowe, pierwszeństwo przyłączenia OZE do sieci, ulgi i zwolnienia od opłat, gwarancja przesyłu i dystrybucji, rozwiązania zmniejszające koszty bilansowania.

Rekordowa moc: 4,6 MW - ogniwa fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii
(16.01.2012)
Duże zainteresowanie instalacją tego typu źródła energii to efekt wprowadzonego od kwietnia tego roku na Wyspach systemu wparcia dla energetyki solarnej.

Elektryczny samochód: innowacje i wynalazki
(16.01.2012)
Zaprezentowany w czwartek w Katowicach norweski samochód miejski Think City na jednym ładowaniu może przejechać ok. 160 km, a ładuje się ok. 8-12 godzin.

Wielkie zapory a niszczący wpływ
(16.01.2012)
Lokalne społeczności w nieproporcjonalnym stopniu odczuwają negatywne skutki budowy zapór i elektrowni wodnych budowanych na ich ziemiach. Spiętrzanie wód nie przynosi im korzyści - wynika z raportu organizacji Survival International.

Pomysłowy wiatrak: inowacje, wynalazki
(16.01.2012)
Nowy typ wiatraka napędzanego podmuchem powietrza wzbudzanym przez ciężarówki i podobne pojazdy z ciężkimi ładunkami przechodzi badania przy jednej z francuskich autostrad.

Energia z mórz coraz bliżej
(15.01.2012)
W Szkocji zaś przyjęto założenie, że energia z mórz sięgnie w 2020r. aż 40% całkowitej generacji energii elektrycznej. Ogromna moc niesiona przez stosunkowo powoli poruszające się masy wód od dawna skłaniała do poszukiwania sposobów jej wykorzystania dla potrzeb człowieka. W końcu ubiegłego wieku naukowcy przystąpili do praktycznych badań zastosowania specjalnie zmodyfikowanych turbin w przyszłych elektrowniach pływowych.

2012 - słoneczna apokalipsa
(15.01.2012)
Dla przykładu podczas burzy słonecznej w 1989 r. kosmonauci w orbitalnej stacji Mir otrzymali w ciągu doby całoroczną dopuszczalną dawkę promieniowania. W opracowaniu naukowców NASA zwraca się uwagę na potencjalne, apokaliptyczne wręcz skutki najbliższej burzy słonecznej, której apogeum ma wypaść latem 2012 r. Totalny rozpad amerykańskich systemów elektroenergetycznych mógłby kosztować tamtejszą gospodarkę biliony dolarów (!!!), a likwidacja jego skutków zajęłaby 4-10 lat. Groźba „geomagnetycznej” katastrofy przyspieszyła poszukiwania sposobów zapobiegnięcia najczarniejszym wizjom w elektroenergetyce.

Kryzys nie ima się wiatru...
(25.02.2011)
Gigantyczne inwestycje w energetyce wiatrowej realizują miejscowe firmy: Goldwind, Sinovel oraz Dongfang.

Doskonalenie elektrowni słoneczny
(25.02.2011)
Inteligentne mikrofalowniki z gwarancją na… 20 lat !! Kluczem do poprawy dyspozycyjności modułów fotowoltaicznych okazała się zmiana struktury połączeń wewnętrznych, do której dostosowano falowniki nowej konstrukcji

Inteligentne sieci elektroenergetyczne
(25.02.2011)
Dzięki prowadzonym badaniom i rozwojowi inteligentnych sieci elektroenergetycznych uda się zmniejszyć całkowite obciążenie sieci energetycznych oraz zminimalizować zagrożenie blackoutem.

Energa rozpoczyna budowę hydroelektrowni
(25.02.2011)
W OZE otrzymując w ten sposób dodatkowo....270 zł za każdą wyprodukowaną jedną MW energii

Hybryda o sprawności 80%, czyli prąd i ciepło ze Słońca
(28.11.2010)
Hybrydowe cieplno-fotoelektryczne układy słoneczne (zwane skrótowo technologią PhotoVoltaic/Thermal czyli PV/T) w Pekinie i Montrealu dostarczają energii elektrycznej i cieplnej kosztem darmowej energii promienistej. Technologia SolarWall stanowi układ ogrzewania słonecznego o sprawności sięgającej 80 %

Czas biogazowni
(07.11.2010)
W wymienionym roku na terenie Niemiec eksploatowano prawie 3.900 biogazowni rolniczych o globalnej mocy wytwarzania energii elektrycznej w wysokości 1.400 MW. Tylko na przestrzeni 2008 roku uruchomiono kolejnych 180 biogazowni z elektrociepłowniami o mocy około 100 MW.

Warunki przyłącza PSE a udział energi OZE
(07.11.2010)
Wśród firm, które mocno inwestują się energetyką wiatrową są PGE, RWE, Eneę oraz Tajga Mistral. Polska Grupa Energetyczna planuje do do 2012 r. wydać na energetykę wiatrową około 8,1 mld zł.

Wady i zalety żarówek energooszczędnych
(07.11.2010)
Lampy energooszczędne należy instalować przede wszystkim tam, gdzie byłyby możliwie długo użytkowane (co najmniej 15 minut bez przerwy); z uwagi na znaczne skracanie żywotności nie zaleca się ich częstego załączania i wyłączania.

Innowacyjna-elektrownia-osmotyczna
(07.11.2010)
Norweska firma energetyczna STATKRAFT uruchomiła 24 listopada 2009 roku pierwszą w świecie elektrownię na bazie ciśnienia osmotycznego

RURA CZY KRATA ?
(16.06.2010)
Wady i zalety: Stosowanie słupów rurowych do budowy napowietrznych linii elektroenergetycznych ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.

Raport: Energia w Polsce
(16.06.2010)
Jako stoimy energetycznie?

„Zarżnęliśmy” własne górnictwo węglowe by zadowolić USA? cz.2
(11.04.2010)
W ramach reformy górnictwo „dobijano” kolejnymi opłatami, podatkami i daninami... Warto podjąć próbę oceny skutków gospodarczych wywołanych likwidacją eksportu polskiego węgla. Szczytową wielkość eksportu węgla kamiennego zanotowano w roku 1984. Wyniósł on wówczas 42,4 mln ton. Wielkość ta uplasowała nasz kraj na 4 miejscu wśród światowych eksporterów węgla kamiennego przy czym udział Polski stanowił w tym okresie 14% światowego eksportu

„Zarżnęliśmy” własne górnictwo węglowe by zadowolić USA? cz.1
(11.04.2010)
Węgiel ze zlikwidowanej kopalni „Morcinek” wydobędą Czesi, zaś dotychczasowych, europejskich konsumentów polskiego węgla zaspokoją nasi „najlepsi sojusznicy”

Czy Polsce potrzebna jest energetyka jądrowa? - cz.4.koniec
(17.03.2010)
Koszty kapitałowe elektrowni atomowych na podstawie różnych źródeł.

Czy Polsce potrzebna jest energetyka jądrowa? - cz.3
(17.03.2010)
Ile tak naprawdę, będzie kosztować energia z elektrowni atomowych? - Znacznie więcej niż się powszechnie uważa. Energia z elektrowni atomowych będzie droga głównie ze względu na bardzo duży koszt kapitałowy. Koszt ten obecnie szacujemy na minimum 4,5 miliona euro za 1 MW zainstalowanej mocy.

Czy Polsce potrzebna jest energetyka jądrowa? - cz.2
(11.03.2010)
Ja w swoich symulacjach przyjmuję koszt kapitałowy EJ na poziomie 4,5 mln euro/MW, co jest na poziomie podawanym przez Departament Energii w USA, ale sporo niższym, niż przyjmuje agencja ratingowa Moody’s w modelu NukeCo.

Czy Polsce potrzebna jest energetyka jądrowa? - cz.1
(06.03.2010)
W przypadku energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych, koszt energii kształtuje się na poziomie 400 i kilku zł za MWh. Koszt energii z EJ (elektrowni jądrowej) wynosi ponad 500 zł - wylicza prof. Władysław Mielczarski. w rozmowie z Katarzyną Teodorczuk

Niemcy zainwestują w 40 wielkich morskich elektrowni wiatrowych.
(06.03.2010)
Według planów niemieckiego rządu, na Morzu Północnym powstanie 30 tzw. parków wiatrowych, a na Bałtyku dziesięć. 2,5 tys. wielkich wiatraków zajmie powierzchnię 100 km kw. Parki powstaną w odległości 12 mil od brzegu.

E.ON Climate and Renewables
(06.03.2010)
Poinformowała o zakończeniu budowy największej na świcie farmy wiatrowej w Teksasie w USA.

GAZ i ZIS - samochody na drewno i torf
(06.03.2010)
Gazogeneratory czyli urządzenia wytwarzające gaz z paliw stałych pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku z przeznaczeniem dla zasilania stacjonarnych silników wewnętrznego spalania. Załadowane do komory paliwo zostaje zapalone za pomocą otwartego ognia przez zawór powietrzny. Powietrze w ilości niedostatecznej do jego pełnego spalania, a wystarczającej jedynie do zgazowania jest zasysane przez pracujący silnik.

Węgiel a Polska
(17.01.2010)
Niektórzy publicyści stwierdzają, że w polskim górnictwie węgla kamiennego jest zatrudnionych więcej górników niż we wszystkich pozostałych krajach Europy Zachodniej. Polega to na prawdzie z tym, że autorzy takich informacji zapominają dodać, że w Polsce wydobywa się ciągle więcej węgla niż łącznie w pozostałych krajach Europy Zachodniej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - opis, informacje
(17.01.2010)
Sceptycy twierdzą, że ten cały bajkowy świat z pogranicza s-f skończy się wraz z tym jak skończą się zasoby taniej w wydobyciu ropy. Litr benzyny kosztuje w Emiratach tyle co 1,5-litrowa butelka wody niegazowanej. A woda kosztuje w hipermarkecie Carrefour – tyle co u nas. Dzisiaj Emiraty są ósmym po Arabii Saudyjskiej, Rosji, USA, Iranie, Chinach, Meksyku, Kanadzie producentem ropy naftowej.

Zasoby węgla kamiennego w Polsce
(17.12.2009)
Zasoby węgla kamiennego na świecie powinny wystarczyć na 130 – 160 lat, natomiast zasoby ropy naftowej w takim ujęciu wystarczą światu na 45 lat, zaś gazu ziemnego na 60 lat. Udokumentowane zasoby bilansowe węgla kamiennego w Polsce wynoszą 43 mld 082 mln ton.

Powrót do zgazowania - Szansa na przetrwanie polskiego górnictwa węglowego
(17.12.2009)
Dominująca rola węgla kamiennego w energetyce wynika z jednej strony z w miarę równomiernego i proporcjonalnego rozkładu złóż zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego na świecie, a z drugiej strony z w miarę stabilnych cen energii elektrycznej otrzymywanej z węgla, w porównaniu z energią otrzymywana w oparciu o ropę naftowa czy gaz ziemny.

Ropa historia cz. 2
(09.11.2009)
Dla ZSRR będącego w tym czasie największym producentem a zarazem i dostawcą ropy w świecie katastrofalne skutki naftowej dekoniunktury dały o sobie znać niemal natychmiast.

Ropa historia cz. 1
(09.11.2009)
Żaden kraj nie jest niewrażliwy na ceny ropy...Spadek cen ropy spowodowany światowym kryzysem to dla polskiej gospodarki doskonała wiadomość. Dzięki niemu rząd nie musi zastanawiać się, co począć z drożejącymi paliwami – jednym z głównych czynników nakręcających spiralę inflacji. Sporo zarobią też nasze koncerny naftowe. Tańsze paliwo to większa marża i obroty, a tym samym i zysk. Podobnie rzecz ma się z ajentami i właścicielami stacji benzynowych.

Masdar City - całkowicie ze źródeł odnawialnych miasto
(09.11.2009)
Masdar City to projekt pierwszego, bezemisyjnego, nieprodukującego żadnych odpadów i zasilanego całkowicie ze źródeł odnawialnych miasta na świecie. Masdar City powstało z inicjatywy z inicjatywy emira Abu Dhabi.

Zakłady energetyczne zaczynają płacić
(30.09.2009)
Tylko 10 proc. nieruchomości pod infrastrukturą energetyczną ma uregulowany stan prawny. Pojedyncze roszczenia za bezumowne korzystanie z gruntów przekraczają nawet 10 mln zł.

Co to jest biomasa: prawo - rozporządzenie
(30.09.2009)
wskazuje materiały, które uznawane są za biomasę naturalną. Są to m.in. rośliny i części roślin (słoma, siano i trawa, liście, drewno)

Mikrogeneracja w domu jednorodzinnym !!! ( Produkcja ciepła i prądu w jednym !!! )
(30.09.2009)
Domy jednorodzinne nie były dotychczas obiektami przeznaczonymi dla ekonomicznie racjonalnego stosowania w nich bloków kogeneracyjnych. Rozmiar przygotowywanej ciepłej wody użytkowej w okresie letnim bywa w tych obiektach mieszkalnych niewspółmiernie mały w stosunku do zapotrzebowania na energię elektryczną.

Generatory energii elektrycznej i cieplnej
(04.07.2006)
O ogniwach paliwowych mówi się coraz częściej z racji ich nieocenionych zalet, do których należą głównie wysoka sprawność i nieszkodliwość dla środowiska. Obszar zastosowań ogniw jest bardzo szeroki ze względu na możliwość ich wykorzystania wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba generacji energii elektrycznej oraz cieplnej. Istnieje już ponad 200 firm zajmujących się wytwarzaniem ogniw bądź komponentów niezbędnych do ich budowy.

Wzrost zaludnienia
(30.06.2006)
Przyjmując założenie wzrostu zaludnienia planety z 5 mld w 1990 roku do 10 mld w roku 2060 oraz 3-procentowy rozwój gospodarki światowej rocznie, to scenariusz zapotrzebowania na nośniki energii ulegnie potrojeniu w tym okresie, co zaprezento­wano na rys. 1. Widać na nim tendencje spadkowe udziału nieodnawialnych noś­ników energii od około 2025 roku i jednoczesny wzrost roli źródeł odnawial­nych. Godnym odnotowania jest zapre­zentowanie na rys. 2 cykli eksploatacji poszczególnych nośników energii w latach 1860-2060.

Królewska Akademia
(29.06.2006)
Angielska Królewska Akademia Inżynierii (Royal Academy of Engineering) opublikowała w marcu 2004 r. wyniki studium, wykonanego na jej zamówienie, na temat kosztów wytwarzania energii elektrycznej (the cost of generating electricity) pochodzącej z różnych źródeł. Celem studium było dokonanie bezstronnej oceny kosztów produkcji energii elektrycznej w różnych typach elektrowni na warunkach równych szans (level playing field), tj. w oparciu o identyczne zasady oceny (like for like basis). Uznano bowiem, że publikowane dane o relacji kosztów i cen energii elektrycznej produkowanej w oparciu o różne źródła energii są rozmyte w rezultacie stosowania różnych pośrednich i bezpośrednich subsydiów, działania różnych mechanizmów rynkowych oraz występowania różnych kosztów przesyłu i obrotu energią.

Parowy kocioł pyłowy
(29.06.2006)
Dla możliwie najszybszego wyhamowania postępującej degradacji środowiska opracowano m.in. „Raport Klubu Rzymskiego”, „Protokół z Kioto” oraz „Strategię energetyki odnawialnej”. Do najpilniejszych działań wynikających z tych dokumentów, należy zatrzymanie postępującego ocieplenia klimatu poprzez redukcję emisji co2. To zadanie wymusza wdrażanie nowoczesnych technologii w wytwórczości ciepła oraz energii elektrycznej.

Generator napędzany oparami
(29.06.2006)
W rozwoju elektrociepłowni geotermalnych na terenie Niemiec uwzględnia się różnorakie technologie. Ostatnia, uruchomiona w miejscowości Neustadt-Glewe, na terenie Meklemburgii, została wybudowana wg procesu Kalina. W listopadzie 2003 roku rozpoczęła przesyłanie energii elektrycznej do sieci państwowej. Znamiennym dla tej elektrociepłowni jest fakt, że turbinę elektrogeneratora zasila się oparami mieszaniny amoniakalno-wodnej o temperaturze około 96 st. C (dziewięćdziesiąt sześć stopni Celsjusza)!

Usuwają zanieczyszczenia
(29.06.2006)
Glony w energetyce. Rosnące zainteresowanie niezmierzonymi zasobami flory mórz i oceanów otwiera perspektywy ich coraz szerszego gospodarczego wykorzystania już w najbliższej przyszłości. Szczególne nadzieje wiążą naukowcy z rozmaitymi gatunkami glonów. Algi (glony) to ogólna nazwa plechowatych, najczęściej samożywnych roślin zarodnikowych, żyjących w środowisku wodnym i wilgotnych miejscach.

O czyste niebo nad gmin
(29.06.2006)
Przed czterdziestu laty jeden z festiwali piosenki wygrał utwór sławiący rozwój małego miasteczka: „Choć rosłem, jak mogłem najszybciej. Nie mogłem dorosnąć na czas. Wyprzedził mnie wiadukt, kombinat. Koparki, kominy jak las” - brzmiała ostatnia zwrotka owej pieśni, sławiącej industrializację kraju. Sprawa była tak ważna, że radosnej piosenki uczono w szkołach.

Dystrybutor prądu szuka producenta
(29.06.2006)
Rozmowa z inż. Jackiem Młodkowskim, prezesem Zarządu Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA Nie ma już Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn Niedzica Sromowce Wyżne SA. Na mapie gospodarczej pojawił się Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA. Czym podyktowana była ta zmiana?

Możliwość dodawania biopaliw stanie się obowiązkiem?
(20.06.2006)
Przygotowany rządowy projekt ustawy „o organizacji rynku eko-paliw płynnych i ich składników" wzbudza i pewnie będzie jeszcze wzbudzać wiele emocji w kontekście szans, jakie może przynieść wprowadzenie go w życie. Wychodząc od wyrażanej w parlamencie woli wsparcia dla krajowej produkcji eko-paliw płynnych, wytwarzanych na bazie rodzimych surowców, problem biopaliw w Polsce ujmowany jest głownie w kontekście poprawy sytuacji w rolnictwie poprzez np. zagospodarowanie nieużytków, a przez to - stworzenie nowych miejsc pracy zarówno na wsiach, jaki i w krajowych agrorafineriach, czy też pod kątem poprawy bilansu handlowego kraju. Czy takie spojrzenie na kwestie paliw alternatywnych jest wystarczające dla wypromowania stabilnego i rozwijającego się rynku biopaliw (w projekcie nazywanego rynkiem eko-paliw) widzianego szerzej, choćby z punktu widzenia przyjętych w Polsce założeń "Strategii Rozwoju Energetyki Odnawialnej", czy też regulacji unijnych?

Prezydenckie veto już nie do odrzucenia…
(20.06.2006)
Biopaliwa do lamusa? Małgorzata Kosa Rozpad koalicji rządowej SLD-PSL zdaje się przesądzać o wynikach głosowania w sprawie veta do ustawy o organizacji rynku biopaliw i biokomponentów do ich produkcji. Bez poparcia Klubu SLD, zdecydowani zwolennicy ustawy – PSL i Samoobrona mają razem tylko 82 głosy, podczas gdy do odrzucenia veta potrzeba większości 3/5 głosów (276 posłów przy pełnej frekwencji). Posłowie Sojuszu od pewnego czasu sugerują, iż rząd powinien przygotować nowy projekt tej ustawy, w którym znajdą się m.in. zapisy o stopniowym dochodzeniu do określonej proporcji biokomponentów w paliwach, o prawie wyboru paliwa bez biokomponentów oraz o systemie kontroli jakości biopaliwa. Właśnie brak tych uregulowań był przedmiotem największej krytyki wielu ekspertów i powodem veta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kwaterka spirytusu na bak do samodzielnego zmieszania?
(20.06.2006)
W piątek, 17 stycznia 2003 roku w samo południe, zamiast hejnału z Wieży Mariackiej w I programie Polskiego Radia mieliśmy bezpośrednią transmisję z Pałacu Prezydenckiego. Prezydent RP - Aleksander Kwaśniewski na oczach całego narodu zawetował ustawę o biopaliwach. Hejnał jednak wiekowym przyzwyczajeniem przebił się jednak na antenę. A wtedy dało się słyszeć wyraźne kobiece westchnienie: Jezus Maria...
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 4+9=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2020 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.